Україна 2024 року виготовить тисячі безпілотників великої дальності, здатних завдавати глибоких ударів по Росії. Україна також уже має до 10 компаній, які виготовляють безпілотники, здатні досягти Москви та Санкт-Петербурга.
Про це віцепрем’єр з інновацій, розвитку освіти, науки та технологій – міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров розповів у інтерв’ю Reuters.
Федоров розповів про воєнну індустрію безпілотників і розкрив нові подробиці про цей сектор після низки атак українських дронів на російські нафтові об’єкти в останні тижні.
Українські дрони великої дальності
“Категорія безпілотних літальних апаратів-камікадзе великої дальності зростає з радіусом польоту 300, 500, 700 і 1000 кілометрів. Два роки тому цієї категорії не існувало… взагалі”, – зазначив міністр.
За його словами, нещодавня серія ударів по нафтових об’єктах продемонструвала успіхи уряду у швидкій дерегуляції ринку дронів і збільшенні фінансування для нього, водночас держава виступає як венчурний інвестор.
Федоров повідомив, що близько 2,5 млн дол. було виділено стартапам у сфері військових технологій через ініціативу BRAVE1, започатковану урядом 2023 року. Цього ж року цю суму планується збільшити приблизно вдесятеро.
“Будемо боротися за те, щоб фінансування ще більше збільшилося”, – сказав очільник Мінцифри.
Більшість виробників дронів в Україні є приватними. Федоров сказав, що лише одна з 10 компаній, чиї дрони можуть літати аж до регіонів навколо Москви чи Санкт-Петербурга, була державною.
Рівень виробництва дронів в Україні
За словами Федорова, рівень виробництва дронів і постачань в Україні зріс більш ніж у 120 разів 2023 року. Міністр погодився з оцінкою начальника ГУР Міноборони України Кирила Буданова про те, що Київ досяг “певного паритету” з Москвою у виробництві безпілотників дальньої дії.
“Нам потрібно діяти антибюрократично. Це суть прориву у війні технологій. Ми продовжуватимемо робити на це ставку, працювати в цьому напрямку. Тому що технології дійсно можуть нас врятувати”, – сказав міністр, звернувши увагу на нестачу артилерійських снарядів, з якою стикаються українські війська.
Читайте провідні новини дня:
- Велике інтерв'ю нового командира “Вовків да Вінчі”: “Мобілізувати 250 тисяч — мінімум, який нам потрібен”
- Два роки ані грошей, ані мін: що відомо про найгучнішу справу проти Міноборони на мільярди гривень
- Курс валют: долар опускається до 38 гривень, а українці купують його рекордними темпами – чи варто це робити
Віцепрем’єр повідомив, що загалом 2023 року року було замовлено понад 300 тисяч безпілотників різних типів і понад 100 тисяч відправлено на фронт. Ці цифри не охоплюють волонтерські постачання, які зробили “значний внесок”.
“Ми зняли оподаткування комплектувальних БпЛА, спростили процедуру укладання контрактів, процедуру виведення з експлуатації. Тобто ми взяли всі блокування, з якими стикалися приватні компанії, і за пів року їх усунули, ухваливши всі необхідні закони й постанови”, – розповів Федоров.
Видання зазначило, що українська індустрія дронів значною мірою залежить від комплектувальних з-за кордону, зокрема з Китаю, який багато хто вважає союзником Росії. Український міністр зазначив, що були спроби локалізувати виробництво комплектувальних:
“Тому я думаю, що якщо ми продовжимо цю тенденцію, до кінця цього року у нас буде багато компаній, які вже виробляють більше 50% своїх компонентів на місцевому рівні”.
За словами Федорова, сплеск нещодавнього виробництва створив таке навантаження на логістику, що довелося швидко вносити зміни, щоб запобігти тривалим затримкам постачань.
У грудні 2023 року постачання дронів були в 50 разів більшими, ніж за весь 2022 рік
“Лише у грудні постачання дронів були в 50 разів більші, ніж за весь 2022 рік. Тільки уявіть, система була до цього неготова і, думаю, логістика не усвідомлювала, що такі обсяги можливі”, – сказав віцепрем’єр.
Приватний сектор в Україні також стримувався державною монополією на виробництво боєприпасів для безпілотників. Однак, як нагадав Федоров, три місяці тому була ухвалена постанова про припинення держмонополії, а пізніше була припинена й окрема монополія на виготовлення артилерійських снарядів і ракет.
“За останні три місяці понад 20 підприємств вже пройшли перевірку і тепер можуть здавати боєприпаси державі“, – сказав очільник Мінцифри.
Він також поінформував, що Україна підготувала 20 тисяч операторів дронів від початку 2023 року, коли запустила програму надання грантів на військову підготовку у приватних школах. Таких шкіл було 20.
“Ми платимо за кожного військового, який приходить до цих шкіл. Зараз у нас є план зробити це більшою державною програмою та окремо модернізувати, оновити кілька навчальних центрів і зробити так, щоб вони працювали на високому рівні”, – поділився міністр.
Нагадаємо, у грудні 2023 року президент Володимир Зеленський заявив, що Україна виготовить мільйон дронів 2024 року. Після цього Федоров сказав, що Україна може виготовити навіть більше, ніж мільйон FPV-дронів. Крім того, передбачені інші категорії безпілотників.
▶ На YouTube-каналі ТСН можна переглянути за цим посиланням відео: Зеленський пообіцяв мільйон дронів!
Читайте також: