США та Україна зіткнулися «в останню хвилину з перешкодами» щодо підписання рамкової угоди про корисні копалини. Київ і Вашингтон домовлялися створити інвестиційний фонд для розвитку видобувної галузі та енергетики України. США наполягають, щоб Україна підписала не лише рамкову угоду, а й детальну — про фонд.
Про це йдеться у матеріалі Financial Times із посиланням на власні джерела.
Українська сторона стверджує, що документ про фонд має спершу пройти ратифікацію в парламенті. Через це й немає остаточної згоди.
Що в угоді — деталі підписання США та Україною
Як пише видання, в угоді про копалини, яку сторони мали підписати і з якою ознайомилася Financial Times, зазначалося, що США та Україна шляхом розвитку природних ресурсів Києва та створення спільного інвестиційного фонду «прагнутимуть створити необхідні умови для… збільшення інвестицій у гірничодобувну промисловість, енергетику та пов’язані з ними технології в Україні».
«Це сталося після того, як Київ отримав значну поступку від адміністрації Трампа про те, що лише майбутня військова допомога враховуватиметься як внесок США в угоду. Перша віцепрем’єрка-міністерка України Юлія Свириденко вилетіла до Вашингтона, щоб підписати угоду з міністром фінансів США Скоттом Бессентом, повідомили троє українських чиновників», — пише FT.
Та як повідомляють джерела FT, проблеми виникли, коли літак Свириденко прямував до Вашингтона, а команда Бессента повідомила, що вона має «бути готовою підписати всі угоди або повернутися додому».
Тож наразі у США хочуть, щоб Україна сьогодні, 30 квітня, підписала як рамкову угоду, так і детальну — про фонд, що стало б завершальним етапом підписання повної угоди про корисні копалини, заявили два українські чиновники.
Одна людина, знайома з позицією США, додала, що «переговори не завершилися, оскільки Україна намагалася переглянути умови, узгоджені у вихідні».
За словами джерела, високопосадовці США стурбовані тим, що начебто «це знизить прозорість і підзвітність», але угоду все ж можна підписати вже у середу, якщо Україна повернеться до початкових умов.
«Президент Трамп заявив, що час зробити це зараз, і ми рухаємося з усією швидкістю до досягнення цієї мети. Сполучені Штати прагнуть швидкого укладення цієї життєво важливої угоди та забезпечення міцного миру в Україні», — заявив речник Міністерства фінансів США.
За інформацією FT, у Києві заявили, що не можуть підписати обидва документи без ратифікування парламентом України.
Один український чиновник, який брав участь у переговорах, висловив розчарування США, заявивши, що вони побоюються, що «ті нічим не будуть задоволені».
«Ми готові підписати рамкову угоду сьогодні», — сказав він.
Також він зазначив, що шанси є «більш-менш кращими за 50 на 50».
Зазначимо, що вдень 30 квітня прем’єр-міністр України Денис Шмигаль заявив в ефірі телемарафону, що сподівається на підписанння рамкової угоди протягом «наступних 24 годин».
Хоча рамкова угода прямо не пропонує гарантії безпеки США для України, у ній угода названа «виразом ширшого, довгострокового стратегічного узгодження… та відчутною демонстрацією підтримки Сполученими Штатами безпеки, процвітання, реконструкції та інтеграції України у світові економічні системи».
В угоді зазначено, що після набуття нею чинності будь-яка нова військова допомога США, «включно з пожертвуваннями систем озброєння, боєприпасів, технологій або навчання», вважатиметься капітальним внеском Вашингтона.
Читайте також