На Курахівському напрямку через пункт надання медичної допомоги за добу може проходити до сотні поранених. Вкрай тяжкі переломи, турнікетний синдром, ампутовані кінцівки, складні поранення живота – з цим військовим медикам доводиться стикатися щодня. Медики розуміють, що самі можуть опинитися в піхоті через дефіцит бійців і складнощі з мобілізацією.
Про це йдеться у матеріалі кореспондентки ТСН Наталії Нагорної.
Сюжет ТСН дивіться за посиланням: НЕ ДАЙ БОГ ПОБАЧИТЬ ТЕЩА! ЯК ХІРУРГИ НА ПЕРЕДОВІЙ РЯТУЮТЬ до 100 БІЙЦІВ в день після поранень!
Що відбувається в хірургії на передовій
“Ми приїжджаємо до медиків, коли у них уже семеро пацієнтів. Вікторові щойно прооперували ногу – підірвався на протипіхотній міні. Поруч оговтується після операції Сергій – складний перелом руки, не менш складний – ноги. Він устиг повоювати один місяць. Ушкодження отримав весь його мінометний розрахунок. Сергій переживає ще й як сказати своїм жінкам, що ось така халепа. Поряд – зала очікування для пацієнітв, які можуть пересуватися самостійно. Троє веселих хлопців планують лікарняний як короткочасний відпочинок”, – каже кореспондентка ТСН.
Згодом лікарям привозять нових поранених, серед них – тяжкий. Військовий у свідомості, медики намагаються оперативно надати йому допомогу. Лікарі кажуть, що у воїна уламки в животі, що вкрай небезпечно. До того ж важко поранена нога – у стегні та гомілці осколкові переломи. Згодом за ним приїжджає реанімаційна бригада.
Військові медики на передовій допомагають і цивільним
Щодоби через передову хірургічну групу проходять від пів сотні до дев'яноста пацієнтів. Легшим пацієнтам доводиться трохи почекати – за цей час вони можуть перевдягтися, перевзутися, зігрітися. Серед найтяжчих – цивільна жінка. Вона потрапила під обстріл, коли поралася на городі. До військових лікарів вона приїхала вже без ноги.
Цивільні люди лише на військових і можуть розраховувати – це найближча лікарня для тих, хто залишається на передовій.
“У неї висока ампутація і вона втратила, і зараз буде санітарна ампутація, і вона ще кров втрачатиме”, – кажуть медики.
Кореспондентка ТСН зауважує, що на передовій медики постійно мають багато роботи.
“Сьогодні 57 звернень, це від 12 ночі, але це небагато. Було б краще дожити до того моменту, коли буде нуль”, – каже військовий медик.
Як рятують поранених бійців
Вночі після 01:00 починають прибувати поранені бійці. До 03:00 доправляють ще 13 поранених. Анестезіолог Ілля каже, що вже звик мало спати. Через великий наплив пацієнтів тут навіть наркоз неглибокий – знеболили, прооперували, розбудили і евакуювали.
“Дуже багато переломів вогнепальних, тому такі операції намагаємося робити без загального наркозу, бо це треба швидко, це великий потік. Якщо давати йому загальний наркоз, це ще плюс година часу, поки він прокинеться, плюс евакуація, це ресурсно дуже, тому треба якось так, конвеєром. Тому вже за п'ять хвилин він буде притомний, уже може їсти, пити, телефонувати комусь там”, – пояснює медик.
Історія військового з-під Херсона, який втратив руку
До 08:00 прибувають уже 37 пацієнтів. Одного з поранених звати Сергій і спочатку він соромиться зніматися, бо йому посікло обличчя. У Сергія турнікетний синдром – поранена рука була перетягнута задовго. Тепер лікарям потрібно зрозуміти, чи є шанс врятувати руку. Проте її таки доведеться ампутувати до плеча.
Сергій Шухмін каже, що він родом з-під Херсона, що синів у нього аж троє, він любить дружину і переживає за маму.
“Був у бою, прийшлось відрізать, тепер усе, без руки – жінці й дітям привіт”, – каже морпіх.
Про руку, якої тепер немає, Сергій говорить поміж іншого. Навіть через 5 хвилин після ампутації найголовніші ті, хто залишилися вдома.
“Ми з ними рибачимо, я їх навчив на машині їздити, на мотоциклі, на мопедах, я все руками вмію робити, у мене три сини вдома”, – каже військовий.
▶ На YouTube-каналі ТСН можна переглянути за цим посиланням відео: НЕ ДАЙ БОГ ПОБАЧИТЬ ТЕЩА! ЯК ХІРУРГИ НА ПЕРЕДОВІЙ РЯТУЮТЬ до 100 БІЙЦІВ в день після поранень!
Читайте також: