Харківські реставратори працюють над відновленням 300-річного Євангелія, яке музейникам вдалося зберегти під час окупації Ізюма. Сторінки артефакту почорніли та запліснявіли. Частину аркушів фахівцям доводиться збирати, наче пазли.
Про це йдеться у сюжеті кореспондентки ТСН Вікторії Стрельцової.
Наукова співробітниця Ізюмського краєзнавчого музею Ірина Ярмоленко розповіла, як навесні 2022 року в будівлю музею росіяни влучили двічі. Стеля частково обвалилася, повибивало вікна та потрощило вітрини. Працівники під обстрілами бігли рятувати експонати.
Раніше тут зберігали 300-річне напрестольне Євангеліє. Його подарував місту гетьман Іван Мазепа. Є свідчення, що під час Другої світової співробітники музею закопували книгу від німців на городі. А торік, аби вберегти експонат від російських окупантів, у вітрину поклали іншу книгу, а оригінал ховали в підвалі.
“Вивезти його не було можливості, бо блокпости і просто всіх обшукували”, – каже Ірина Ярмоленко.
Після звільнення Ізюма Євангеліє передали реставраторам. Ще до повномасштабної війни священне писання намагалися реставрувати, втім, через брак коштів роботи так і не завершили. Зберігання в підвалі під час окупації ще більше пошкодило сторінки. Деякі реставратори збирали, наче пазли.
“Це дуже цінний експонат. Це кінець 17 – початок 18 століття”, – каже реставраторка Наталія Чорна.
Процес реставрації триватиме щонайменше півтора року, кажуть фахівці. І надзвичайно радіють, що Євангеліє вдалося врятувати від загарбників. У музеї теж почали відновлювальні роботи, потроху збирають і нові експонати.
▶ На YouTube-каналі ТСН можна переглянути за цим посиланням відео: ТСН 15:00 за 20 листопада 2023 року | Повний випуск новин
Нагадаємо, в Білій Церкві на Київщині знайшли золоті прикраси, ймовірно, другої половини XVII сторіччя. На скарб натрапили під час підготовки будівництва Центру молоді в середмісті.
Читайте також: